5 WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY

 
Strona główna Medycyna nuklearna Działalność kliniczna Działalność naukowa Publikacje Rejestracja Personel Informacje Dojazd Ciekawe przypadki Słowniczek Kalkulator Linki

 

SCYNTYGRAFIA MOTORYKI PRZEŁYKU

Wskazania do wykonania badania

Zaburzenia motoryki przełyku - zaleganie pokarmu i refluks żołądkowo-przełykowy (zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku) w różnych jednostkach chorobowych.

  • choroby mięśni gładkich
  • achalazja i inne choroby układu nerwowego
  • sklerodermia i inne kolagenozy
  • cukrzyca - neuropatia obwodowa
  • niewydolność zwieracza przełyku spowodowana np. chorobą wrzodową lub przepukliną rozworu przełykowego

Zasada badania

Przy pomocy gammakamery śledzony jest tranzyt znacznika rozpuszczonego w wodzie podanej pacjentowi do wypicia. Dzięki komputerowej obróbce otrzymanych obrazów możliwe jest obliczenie czasu przejścia znacznika przez przełyk do żołądka i porównanie go z normą. U zdrowych osób, po 10 sekundach od połknięcia, radioaktywność w przełyku nie powinna przekraczać 10% wartości początkowej. O refluksie świadczy ponowny wzrost aktywności w przełyku, po przełknięciu, do ponad 5% wartości początkowej.

Stosowany znacznik

Koloid znakowany technetem 99mTc o aktywności około 7,4-11,1 MBq (0,2-0,3 mCi).

Sposób przygotowania pacjenta

Brak szczególnych wymagań.

Przebieg badania

Pacjent leżąc pod gammakamerą otrzymuje do wypicia ok. 100 ml wody zawierającej rozpuszczony znacznik. Pacjent połyka znacznik i przez 2 minuty wykonywane jest dynamiczne obrazowanie przemieszczania się znacznika przez przełyk.

Przykładowe wyniki

Prawidłowy

Fizjologicznie czas tranzytu pokarmu (a więc i znacznika) przez przełyk nie powinien przekroczyć 15 sekund - aktywność w rzucie przełyku powinna w tym czasie spaść do 10% wartościnajwyższej.

Patologiczny

Za obraz patologiczny uznaje się tranzyt znacznika dłuższy niż 15 sekund oraz deformacje krzywych tranzytu.

PowrótWebdesign Marcin Sikora
Webmaster Urszula Jeleń