5 WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY

 
Strona główna Medycyna nuklearna Działalność kliniczna Działalność naukowa Publikacje Rejestracja Personel Informacje Dojazd Ciekawe przypadki Słowniczek Kalkulator Linki

 

SCYNTYGRAFIA PRZYTARCZYC

Wskazania do wykonania badania

  • gruczolak przytarczyc
  • hiperplazja przytarczyc
  • rak przytarczyc

Badanie scyntygraficzne przytarczyc powinno być poprzedone badaniem USG tarczycy.

Stosowany znacznik

Badanie przytarczyc wykonuje się przy pomocy znacznika 99mTc-MIBI (metoksy-izo-butulo-izonitryl). Znacznik ten jest jednak wychwytywany także przez tarczycę utrudniając ocenę scyntygramów. Dlatego wykonuje się podwójne obrazowanie - podanie 99mTc-MIBI uwidoczniające tarczycę i przytarczyce poprzedza się podaniem 99mTc gromadzącego się w tarczycy ale nie w przytarczycach.

Sposób przygotowania pacjenta

Wskazane jest odstawienie niektórych leków - tyroksyny, kortykoidów, amiodaronu, butazolidyny, bromków, pochodnych rtęci i azotanów na 4 tygodnie przed badaniem jednak należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym i kierującym na badanie.

Wskazane jest też przyniesienie przez pacjenta wyniku badania ultrasonograficznego (USG), które może być przydatne naszym lekarzom w analizie wyniku badania (dostarczone przez pacjenta wyniki innych badań, poprzedzających skierowania na scyntygrafię, zwracamy wraz z wynikiem i opisem naszego badania).

Przebieg badania

Czas badania ok. 3 godz. W pierwszej kolejności pacjentowi podawany jest 99mTc, który gromadzi się w tarczycy. Po około 25 minutach wykonywane jest obrazowanie tarczycy po czym podaje się pacjentowi 99mTc-MIBI i wykonywane są dwa obrazowania przytarczyc - pierwsze około 5 minut po podaniu znacznika (obrazowanie trwa około 10 minut), drugie po upływie 2-3 godzin. Pomiędzy obrazowaniami pacjent nie musi przebywać na terenie szpitala. W procesie opracowywania wyników obrazy otrzymane przy pomocy 99mTc i 99mTc-MIBI są od siebie odejmowane, co pozwala uwidocznić przytarczyce znajdujące się w pobliżu tarczycy.

Przykładowe wyniki

Prawidłowy

W warunkach prawidłowych przytarczyce nie uwidaczniają się.

Patologiczny

Przytarczyca w ektopowym położeniu
Przytarczyca "gorąca" - obraz otrzymany metodą substrakcyjną - "odjęty" obraz tarczycy
PowrótWebdesign Marcin Sikora
Webmaster Urszula Jeleń