5 WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY

 
Strona główna Medycyna nuklearna Działalność kliniczna Działalność naukowa Publikacje Rejestracja Personel Informacje Dojazd Ciekawe przypadki Słowniczek Kalkulator Linki

 

SCYNTYGRAFIA TARCZYCY

Wskazania do wykonania badania

  • wole guzkowe
  • wole zamostkowe
  • kontrola po wykonanej operacji
  • podejrzenie ektopii tarczycy
  • podejrzenie autonomii tarczycy
  • wole odrostowe
  • podejrzenie wznowy lub przerzutów nowotworowych raka tarczycy

Stosowany znacznik

Badanie scyntygraficzne tarczycy wykonujemy jednym z dwóch znaczników: jodu 131-I lub technetu 99m-Tc w zależności od wskazań klinicznych.

Sposób przygotowania pacjenta

Zaleca się wykonywanie badania na czczo. Wskazane jest odstawienie niektórych leków - tyroksyny, kortykoidów, amiodaronu, butazolidyny, bromków, pochodnych rtęci i azotanów na 4 tygodnie przed badaniem jednak należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym i kierującym na badanie. W przypadku badania technetem - ewentualne odstawienie leków blokujących wychwyt jodu.

Wskazane jest też przyniesienie przez pacjenta wyniku badania ultrasonograficznego (USG) tarczycy, które może być przydatne naszym lekarzom w analizie wyniku badania (dostarczone przez pacjenta wyniki innych badań, poprzedzających skierowania na scyntygrafię, zwracamy wraz z wynikiem i opisem naszego badania).

Przebieg badania

Badanie jodem jest dwudniowe - w pierwszym dniu pacjent zażywa kapsułkę z odpowiednią dawką jodu. W drugim dniu (po 24 h) wykonuje się obrazowanie tarczycy.

Badanie technetem jest jednodniowe - 20 minut po wstrzyknięciu znacznika wykonuje się obrazowanie.

Przykładowe wyniki

Prawidłowy

Prawidłowy obraz scyntygraficzny tarczycy

Patologiczny

Najczęściej nieprawidłowość obrazu tarczycy polega na obecności w obrazie ognisk "ciepłych", "gorących" (zwiększonego gromadzenia znacznika) lub "zimnych" (zmniejszonego gromadzenia znacznika).


Nieprawidłowy obraz scyntygraficzny: A) guzek gorący B)guzek zimny

PowrótWebdesign Marcin Sikora
Webmaster Urszula Jeleń