5 WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY

 
Strona główna Medycyna nuklearna Działalność kliniczna Działalność naukowa Publikacje Rejestracja Personel Informacje Dojazd Ciekawe przypadki Słowniczek Kalkulator Linki

 

Statyczna scyntygrafia wątroby i śledziony

Znaczniki stosowane w tym badaniu wychwytywane są zarówno przez wątrobę jak i przez śledzionę.

Wskazania do wykonania badania

 • ogniskowe uszkodzenia miąższu wątroby - nowotwory pierwotne i przerzutowe, ropnie, torbiele
 • hepatomegalia
 • przewlekłe zapalenie wątroby
 • naczyniowe choroby wątroby - zakrzepica żyły wrotnej lub wątrobowej
 • rozsiane uszkodzenia miąższu wątroby - marskość, uszkodzenie polekowe, choroby zwyrodnieniowe (stłuszczenie, skrobiawica, hemochromatoza itp.)
 • ocena kształtu, lokalizacji i rozmiaru śledziony
 • podejrzenie hipersplenizmu
 • podejrzenie istnienia dodatkowej śledziony
 • zator lub zawał śledziony
 • niektóre choroby hematologiczne - ziarnica złośliwa, białaczki, niedokrwistości hemolityczne
 • detekcja ogniskowych uszkodzeń miąższu śledziony - ropnie, cysty, torbielei nowotwory

Zasada badania

Badanie wykonuje się przy pomocy znaczników wychwytywanych fizjologicznie przez układ siateczkowo-śródbłonkowy (komórki Borowicza-Kupfera). Znacznik gromadzi się zatem w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym (przede wszystkim kręgosłupa).

Uszkodzenie bądź nieobecność powoduje, że wychwyt znacznika jest mniejszy, co stanowi podstawę do diagnozowania schorzenia.

Stosowany znacznik

W naszej pracowni w badaniu tym używa się substancji koloidowej o komercyjnej nazwie HEPATATE, znakowanej technetem 99m-Tc. Aktywność preparatu wynosi 74-111 MBq.

Sposób przygotowania pacjenta

Brak wskazań. Należy jedynie unikać kierowania na badanie pacjentów niedługo po wykonywaniu badania przewodu pokarmowego z zastosowaniem papki barowej.

Przebieg badania

Po około 20-30 minutach od dożylnego podania znacznika wykonuje się obrazowanie w sześciu projekcjach: przedniej (AP), tylniej (PA) i skośnych.

Przykładowe wyniki

Prawidłowy

Prawidłowy obraz scyntygraficzny charakteryzuje się równomiernym rozkładem znacznika w rzucie wątroby i śledziony. Gromadzenie znacznika w rzucie śledziony powinno być około 4 razy mniejsze (w projekcji AP) niż w rzucie wątroby..

Patologiczny

W badaniu wątroby możliwe jest otrzymanie dwóch rodzajów obrazów patologicznych:

 • w przypadku ogniskowych zmian chorobowych (np. zmian nowotworowych) w miąższu wątroby widoczne są ogniska osłabionego gromadzenia znacznika. W technice planarnej możliwe jest uwidocznienie ognisk większych niż 2-3 cm, technika SPECT przesuwa tę granicę do 12 mm
 • w przypadku zmian rozlanych obserwuje się względnie wyższe gromadzenie znacznika w śledzionie w porównaniu z miąższem wątroby - obraz taki jest charakterystyczny dla zmian marskich. Przy dużym osłabieniu wychwytu w wątrobie uwidacznia się także układ siateczkowo-śródbłonkowy szpiku kostnego.

Jeżeli badanie wykonywane jest z powodu podejrzenia hepatomegali bądź splenomegali ocenie podlega kształt i wielkość wątroby i śledziony.

zobacz także: Scyntygrafia wątroby znakowanymi krwinkami czerwonymi (erytrocytami)
  Dynamiczna scyntygrafia wątroby i dróg żółciowych - cholescyntygrafia
PowrótWebdesign Marcin Sikora
Webmaster Urszula Jeleń