V WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY

 
Strona główna Medycyna nuklearna Działalność kliniczna Działalność naukowa Publikacje Aparatura Rejestracja Personel Informacje Dojazd Ciekawe przypadki Słowniczek Kalkulator Linki

 

Informacje dla pacjentów

  1. Po otrzymaniu skierowania proszę zasięgnąć informacji na temat właściwego przygotowania do badania w naszym sekretariacie (tel. (012) 63-08-275) i postarać się zastosować do zaleceń.

  2. Prosimy o skonsultowanie z lekarzem prowadzącym naszych zaleceń, zwłaszcza tych dotyczących ewentualnego odstawienia leków!

  3. Bezwzględnym przeciwwskazaniem wykonywania badań izotopowych jest ciąża pacjentki. Jeśli nie masz pewności, czy nie jesteś w ciąży - odłóż badanie na później. Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się wykonywanie badań w pierwszej połowie cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo ciąży jest minimalne. Nie powinno się także wykonywać badań tego typu u kobiet karmiących piersią - nie jest to jednak przeciwwskazanie bezwzględne.

  4. Dzień przed badaniem proszę upewnić się telefonicznie czy nie zaszła zmiana w terminie jego wykonania (czynniki zewnętrzne).

  5. Prosimy o przychodzenia na badania punktualne w wyznaczonym terminie, ponieważ Państwa spóźnienie przesuwa w czasie badania dalszych osób, powodując przedłużenie ich oczekiwania.

  6. Jeżeli z jakichś przyczyn nie mogą Państwo przyjść w ustalonym terminie, prosimy o wcześniejszy telefon z informacją - pozwoli nam to zmienić plan danego dnia i powiadomić o tym innych zarejestrowanych pacjentów. Z Państwem natomiast ustalimy inny, dogodny dla Państwa termin.

  7. Prosimy o przyniesienie ze sobą wyników wcześniejszych badań, które mogą być przydatne naszym lekarzom w analizie scyntygramów (dostarczone wyniki zwracamy wraz z wynikiem i opisem naszego badania).

  8. Po zakończeniu badania należy zapewnić sobie możliwość przyjęcia dużej ilości płynów w celu przyśpieszenia wydalania preparatu izotopowego z organizmu.

  9. Zalecamy też by w dniu badania spożyć dodatkową porcję witamin A, C oraz E, które działają ochronnie na komórki.

  10. Po badaniu izotopowym należy ograniczyć kontakt z dziećmi i kobietami w ciąży (zarówno w domu jak i w środkach transportu publicznego) - dotyczy to szczególnie badań wykonywanych izotopem jodu.
PowrótWebdesign Marcin Sikora
Webmaster Urszula Jeleń